Gap Turlarında Gezilecek Yerler

Gap Turlarında Gezilecek Yerler

GAP TURLARI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER VE GÜNEYDOĞU TURLARINDA GEZİLECEK YERLER:Gap'ı gezmek keşfetmek, yeni yerler görmek, yeni kültürlerle tanışmak herkesin yapması gereken bir turistik etkinliktir. Gap Turları bir diğer adıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi Turları; Adana, Hatay(Antakya), Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman Nemrut Dağı Turu , Mardin- Midyat, Batman Hasankeyf, Siirt Tillo, Diyarbakır Merkez ve Eğil ilçesini kapsamaktadır.

Adana Turları veya Adana Turunda Gezilecek Yerler; Adanın sembol yapısı olan Adana Taş Köprü, Tarih derslerinde anlatılan Ramazanoğulları döneminde 1541 yılında yapılan Adana Ulu Cami(Ramazanoğulları Cami), Seyhan nehrinin hemen kıyısında bulunan Merkez Sabancı Cami, Tarih boyunca defalarca taşınmış olan şuan Merkez Reşatbeyde yer alan Adana Arkeoloji Müzesi, Adana Merkez Park, Tarihi Kazancılar Çarşısı, 32 metre yüksekliği olan Türkiyenin en büyük saat kulesi Büyük Saat, yine Ramazanoğulları beyliği döneminde inşa edilen Adana Çarşı Hamamı, yörüklere ait eşyaları barındıran Adana Etnoğrafya Müzesi, Misis Mozaik Müzesi ve Hasanağa Cami bir Adana Turunda veya Turlarınızda kesinlikle görmeniz gereken yerlerdir.

Hatay(Antakya) Turları veya Turlarında Gezilecek Yerler; Hatay Antakya bölgesinin arkeolojik kalıntılarını görebileceğiniz Hatay Arkeoloji Müzesi, Dünyanın ilk kiliselerinden sayılan Saint Pier Kilisesi, Hatay Uzun Çarşı, 16. yüzyılda inşa edilen Hatay Ulu Cami, Roma dönemine ait bir pagan tapınağı üzerinde inşa edilen ve Anadolunun ilk camilerinden kabul edilen Habibi Neccar cami, Antakya ile Hatay merkezi ikiye bölen Asi Nehri, 1900 yılında ibadete açılan ve günümüzde halen faal olan Aziz Pavlos Ortodoks Kilisesi(Aziz Piyer ve Aziz Paul Kilisesi), 1700 yılında yapılan içinde 500 yıllık Tevratın bulunduğu Antakya Havrası Hatay Antakya Turları ve Turunuzda gezmeniz gereken önemli noktalardır.

Antakya Merkez Dışında Gezilecek Yerler;Samandağı yolu üzerinde bulunan St Simon Manastırı, M.Ö 300 yılında kalan Antik Kent Titus Kaya Tüneli ve Titüs Mezarlıkları(Çevlik), Hatayın önemli ziyaret noktalarından Hıdırbey Köyünde yer alan Hıdırbey Musa Ağacı, Türkiyenin son Ermeni Köyü Vakıflı Köyü, Vakıflı Ermeni Kilisesi, İskenderun Aziz Nikola Kilisesi, İskenderun İtalyan Latin Katolik kilisesi, Harbiye Defne Koruluğu, Harbiye Şelaleleri, Bakras Kalesi, Sokullu Kervansarayı ve Hatay Demirköprü Antakya Merkez dışında Antakya Turlarınızda yer vermeniz gereken yerlerdir.

Gaziantep Turu veya Antep Turlarında Gezilecek Yerler; Gaziantep'e hem zengin bir mutfağa hemde çok sayıda kültürel ve turistik değerlere sahiptir. Başlıca gezilmesi ve görülmesi gereken yerler; Üç blok şeklinde ve eski tekel binası arsası üzerinde inşa edilen ve Dünyaca ünlü Çingene Kızı Mozağini içinde barındıran Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, Kale-i Füsun diğer bir adı ile Yüzük Kalesi(Günümüzde Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması), Bakırcılar - Elmacılar - Zincirli - Kafkaflar çarşıları, Hz. Yuşa ve Pirsefa hazretlerinin türbeleri Gaziantepten çıkınca Nizipte yer alan Zeugma Antik kenti bir Gaziantep turunda unutamayacağınız en muaazzam yerlerdendir.

Şanlıurfa Turu ve Turlarında Gezilecek Yerler; Peygamberler şehri Şanlıurfa Gap Turlarınızda ayrıca önem arz eden tur ve profesyonel rehber olmadan gezilemeyecek, gezildiğinde ise eksik kalacak önemli ve kadim bir şehirdir. Tarih boyunca bir çok türküye ve öyküye konu olmuş bu şehir çok sayıda tarihi ve turistik esere sahiptir. Bir Urfa Turunun ilk durağı Dünyanın ilk islam üniversitesi Harran Üniversitesi(Harran okulu) ve Anadolunu en eski camilerinde Harran Ulu Cami antik kalıntıları, dünyada sadece üç yerde olan(İtalya Alberebello, Suriye Halep ve Harran) Konik Kubbeli Kübbet evler, yeryüzünde halen tasarufu devam eden 4 veya 5 büyük zattan biri olan Hayat-el Harrani Hazretleri(Kays) türbesi, şehir merkezi Eyyübiye ilçesinde yer alan ve Hz. Eyüp(AS) hastalığı ile mücadele ettiği be zafer ulaştığı makamı(mağarası), şifalı suyun çıktığı kuyu, Dünyanın en eski kült merkezi Göbeklitepe Tapınağı, Hz. İbrahim peygamberin makamı, doğduğu mağara, Balıklıgöl, Ayınzeliha Gölü, Rızvaniye Cami, Mevlidi Halil Cami, Üstad Bediüzamanın ilk defnedildiği kabir ve Rufailerin 400 küsür yıldır yapmış oldukları Evradı Fethiye(Kadir-i Zikir) gezilecek ve sizi büyüleyecek en etkileyici yerlerdir.